‘Meslek’ mezunlarına 50 bin lira hibe verilecek

‘Meslek’ mezunlarına 50 bin lira hibe verilecek

KOSGEB ve MEB arasında imzalanan protokol ile birlikte meslek lisesinden mezun olan öğrencilere 50 bin lira hibe ve 100 bin lira faizsiz kredi verilecek. KOSGEB Meslek mezunlarına 50 bin lira hibe verilecek. Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi (KOSGEB) Başkanı Recep Biçer, KOSGEB ile Milli Eğitim Bakanlığı Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü arasında imzalanan, “Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi” protokolüne ilişkin açıklamalarda bulundu.

Türkiye’de girişimciliğin KOSGEB bünyesinde verilen eğitimlerle
son 5 yılda çok önemli mesafe katettiğini belirten Biçer, bu kapsamda ekonomiye de ciddi oranda katkı sağladıklarını söyledi.

Girişimciliğin geliştirilmesini ve bu bilincin yaygınlaştırılmasını hedeflediklerini anlatan Biçer, imzalanan protokolle mesleki ve teknik liselerde okutulmakta olan girişimcilik derslerinin, KOSGEB’in girişimcilik desteği eğitimleri kapsamına alınabilmesi için söz konusu protokolü imzalandıklarını bildirdi.

KOSGEB ‘Meslek’ mezunlarına 50 bin lira hibe verilecek

Biçer, Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğüne bağlı okullardan,
girişimcilik eğitimini başarıyla tamamlayarak mezun olan bireylerin,
“Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi Katılım Belgesi” almaya hak kazanacağına dikkati çekerek,
“2015-2016 eğitim öğretim yılından itibaren mezun olacak 384 bin 236 öğrencimiz,
diplomayla Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi Katılım Belgesi’ni almaya hak kazanacak.

Mezunlarımız öncelikle kendi alanlarında iş kurmak istemeleri halinde hibe olarak 50 bin lira, ayrıca faizsiz 100 bin liraya kadar KOSGEB Yeni Girişimci Desteği’ne başvuru hakkını elde edecekler.” diye konuştu. Recep Biçer, uygulamanın meslek ve teknik lise mezunlarına vizyon kazandıracağını dile getirdi. Protokolün, meslek ve teknik lise mezunlarının iş kurmalarına yönelik önemli bir kapı açacağının altını çizen Biçer, üniversite ya da lise mezunu olup devletten iş bekleyenlerin sayısının da azalabileceğini kaydetti. Mezun olanların, üniversitede okurken belgeleriyle destek alabileceklerini ve projelerini hayata geçirebileceklerini de belirten Biçer, öğrencilere bu destekten yararlanmaları çağrısında bulundu.

‘Mesleki eğitimin boşa gitmesini istemiyoruz’

Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürü Osman Nuri Gülay da 3 bin 291 meslek lisesinde 1 milyon 782 bin öğrencinin eğitim gördüğünü söyledi.

Bu öğretim yılında mezun olacak öğrencilerin,
karneleriyle birlikte Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi
Belgesini alacak olmalarının sevindirici olduğunu dile getiren Gülay,
“Bu krediyle çocuklarımız hem kendi alanlarında iş yerlerini açabilirler,
hem de istiyorlarsa üniversite eğitimine devam edebilirler.

Meslek lisesi mezunu öğrencilerimizin özellikle kendi alanlarında iş yeri açmalarını önemsiyoruz, çünkü verdiğimiz mesleki eğitimin boşa gitmesini istemiyoruz.” ifadesini kullandı. AA

KOSGEB Meslek mezunlarına 50 bin lira hibe verilecek

18 Haziran 2016 / tarafından / in

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.