Mobilyada KDV indirimi gündeme getirilmeli

Mobilyada KDV indirimi gündeme getirilmeli

KDV indiriminin mobilya sektörüne kattığı canlılığa dikkat çeken MÜSİAD Dayanıklı Tüketim Malları, Mobilya ve Orman Ürünleri Sektör Kurulu Başkanı Ercan Ata, bu uygulamanın tekrar gündeme getirilmesi gerektiğini söyledi. MÜSİAD: Mobilyada KDV indirimi tekrar gündeme getirilmeli

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD)

Dayanıklı Tüketim Malları, Mobilya ve Orman Ürünleri Sektör Kurulu Başkanı Ercan Ata,
“2017 yılında ilk etapta 2 ay için başlatılarak sektördeki canlanmanın sürmesi amacıyla 8 aya kadar
uzatılan KDV indiriminin, mobilya sektörünün ötesinde ekonomimize sağladığı katkılar göz önünde
bulundurularak yeniden gündeme getirilmesi gerektiğine inanıyoruz.” ifadesini kullandı.

Mobilyada KDV indirimi tekrar gündeme getirilmeli

Ata, mobilya sektörünün canlanması için 2017’de uygulanan KDV indiriminin yenilenmesi gerekliliğine ilişkin yazılı açıklama yaptı.

Türkiye’de hane halkı gelirinin artış göstermesiyle birlikte geçmişte mobilya gibi öncelikler arasından çıkarılan harcamaların, yeniden Türk halkının önemli giderleri arasında yer almaya başladığını aktaran Ata, “Ancak mobilya ürünlerinde uygulanan yüzde 18’lik vergi oranı hem tüketicileri alışverişten uzaklaştırmış hem de tüketimin durgunlaşmasıyla üreticileri kaygılandırmıştır. Bu durumun tespit edilmesiyle birlikte 2017 yılında Bakanlar Kurulu kararı ile getirilen düzenleme kapsamında mobilya sektöründe KDV oranı yüzde 18’den yüzde 8’e indirilmiştir.” ifadelerini kullandı.

Bu düzenlemenin, tüketicilerin erteledikleri mobilya alışverişlerini yapmalarına vesile olarak, sektörde önemli ölçüde bir canlanma sağladığını anımsatan Ata, şunları kaydetti:

“Yapılan KDV indirimiyle birlikte iç pazar hareketlenirken, üretim artışına paralel olarak istihdam oranları da yükselmiştir ve sektör, 2017 yılında yüzde 11,86’lık bir büyümeye ulaşmıştır. Dolayısıyla bu indirimin, Türkiye ekonomisine birden fazla faydası olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır.

2017 yılında ilk etapta 2 ay için başlatılarak sektördeki canlanmanın sürmesi amacıyla 8 aya kadar uzatılan KDV indiriminin, mobilya sektörünün ötesinde ekonomimize sağladığı katkılar göz önünde bulundurularak yeniden gündeme getirilmesi gerektiğine inanıyoruz. Bu konuda gerçekleştirilecek çalışmaları desteklediğimizin bilinmesini istiyoruz.”

Kaynak: AA

11 Mart 2018 / 1 Yorum tarafından / in
  • antalyakobi diyorki:

    KDV indirimi sadece mobilya sektörüne değil bütün sektörlere getirilmeli, vergi yükü esnafın çalışmasını ve üretkenliğini engellemektedir. İndirim yapılması ticari iş dünyasının trafiğini hızlandırır devlete daha çok vergi döner. KDV yükü kazanç vergisini düşürüyor. Yetkililer bunu daha iyi bilmesi gerekirken neden böyle bir çalışma yapılmıyor doğrusu merak ediyorum.

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.